„Apple pie“

jablkový koláč

jablkový koláč

Vyskúšala som veľa receptov na jablkový koláč, kým som konečne objavila tento (z časopisu), ktorý sa mi 100%ne osvedčil a už ho dlhé roky  pečiem podľa tohto receptu. V pôvodnej verzií použili na prípravu cesta rastlinný tuk Hera, ktorý ja zásadne nepoužívam. Nahrádzam ho živočíšnym maslom, ktorý napriek vyššej cene vždy zaručí skvelú chuť.

Potrebujeme:

(1 šákla “cup” = 250ml)

2 šálky hladkej múky

170g masla

1 vajce

2 lyžice studenej vody

1 lyžica jablčného octu

2 až 3 lyžice cukru

½ kávovej lyžice soli

Na plnku budete potrebovať:

5 kyslích jabĺk (Granny smith)

Štavu z pól citróna

2 lyžice hladkej múky

¾ šálky cukru

1 lyžička škorice

50 g masla

1 vajce

Pripravíme si cesto:

  1. V mise zmiešame múku a soľ, pridáme na kocky nakrájané maslo a kovovou metličkou miešame, kým nie sú kúsky masla takmer zapracované do múky. Pridáme vajce, ľadovú vodu, ocot, cukor a  rýchlo premiešame. Cesto rozdelíme na polovicu, urobíme dva bochníky, ktoré zbalíme do kuchynskej fólie. Stlačíme na placku a dáme na hodinu do chladničky.

Pripravíme plnku:

  1. Ošúpané jablká zbavíme jadrovníka a pokrájame na plátky. Posypeme múkou, pokvapkáme citrónovou šťavou a ochutíme cukrom a škoricou.
  2. Cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske tak, aby bolo väčšie ako forma na pečenie a siahala až cez jeho okraje. Pomocou valčeka cesto prenesieme na vymastenú a pomúčenú formu.
  3. Na cesto nasypeme jablkovú plnku a na ich vrch niekoľko plátkov masla
  4. Povrch koláča zakryjeme druhým rozvaľkaným cestom. Okraje orežeme nožom a obidve cestá spolu ozdobne spojíme. Pred pečením narežeme do koláča otvory, ktoré rozšírime pomocou varešky. Poznámka: z cesta si môžete vykrojiť aj rôzne formy ako vidíte aj na obrázku. Záleží to len od vašej trpezlivosti a fantázie
  5. Povrch cesta natrieme vyšlahaným vajíčkom
  6. Cesto pečieme prvých 15 min na 210°C a potom znížime teplotu na 180°C, pečieme ešte 45 minút, kým nie je koláč zlatohnedý

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *